02 Ocak 2007 17:38# 1
Üyelik : 14.10.2006
Yaş : 39
Şehir : İstanbul
Mesaj Sayısı : 57
Konu : cnc frezede is parcasının sıfırlanması
Arkadaslar oncelikle kurban bayramınız mubarek olsun aklıma bisey gelmedi en azından size cnc işleme merkezinde parça sıfırlamayı anlatim dedim...

[Kare veya kütük bir malzeme icin]
Öncelikle sıfılanacak olan parcanın bi güzel capaklarını alıyoruz sonra komparator yardımı ile bir yatay ve birde dikey kenardan sıfırlama toleranslarımıza gore sıfırlıyoruz [sudan gelmis parcaları sıfırlamak zordur onun icin sudan sonrası isleme icin paylı islenirler ] sonra parcamızın üst noktasından yüzeyi düzgun mu diye bakıyoruz kısa alanlarda sapma az olur yani imkanınız warsa uzun bölgelerden parcanın üst notktasına bakınız figür veya cekirdek islerken dikkat ediniz.. Sonra prombumuzu spindle bagladıkdan sonra malzememizin ilk basta x ekseni sonra y sonra z ekseni sıfırlayacagız yada siz istediginiz noktadan baslıyabilirsiniz ben xden baslıyacagım kare malzememizin ilk basta x eksenide sag tarafına handle yardımı ile yavasca degiyorum ve absolote degerini x orjin yaparak sıfırlıyorum eger hasas sıfırlama yapmayacaksanız takımlada degebilirsiniz dikkat edin iceri fazla girmeyin sonra x sol tarafına degiyorum ve cıkan degeri 2 ye bölüp absoluetede tam ortasına gelip tezgah hafızasına g 54 yazan kısma x0. mesaure diyorum ve artık x eksenim sıfılanmıs oldu, sonra aynısını y eksenine yapıyorum yanlız yazarken g54 de y kısmına y0. measure diyorum ve sonra z ekseni kalıyor oncelikle referans takımı cagırıyorum ve sonra is parcanısının tam ortasına z ekseninde yavas bir iz atıyorum ve g54de gelip z kısıma z0. measure yapıyorum eksenlerden en onemlisi z eksenidir tezgahı refensa cekerken ilk basta z ekseni cekin yoksa rulmanları dagıtabilirsiniz 1000 dolarlık bir masraf sonra kumpası alarak kontrol edin takımın capının oldugu yerden olcerseniz parcanın tam ortasındamı sıfırlamıs oldugunuzu gorursuz..ben ilk zamanlar dalgınlıgıma gelip 5 mm yanlıs sıfırlama yaptıgımı biliyorum eksiklerim warsa af edin uzun zamandır cnc kullanmıyorum..
02 Ocak 2007 17:51# 2
Üyelik : 14.10.2006
Yaş : 39
Şehir : İstanbul
Mesaj Sayısı : 57
Cevap : cnc frezede is parcasının sıfırlanması
Kusura bakmayın unutum simdi size cncde mesela et kalılıgı 50 mm olan bir yarım bir dairenin sıfırlanmasını anlatıcam veya bu parca gelisi güzel bir silindirik bir parca olabilir bu sefer ise tek yapmamız gereken sey spindle komperator takmak ve spindle elle dondururek ve is parcasına degdirerek komperatorde 0 veya sizin kullandıgınız toleransı yakalamak...

Ve tabi eksenleri sıfırlamak
24 Ocak 2007 23:44# 3
Üyelik : 23.07.2006
Yaş : 37
Şehir : İstanbul
Mesaj Sayısı : 21
Cevap : cnc frezede is parcasının sıfırlanması
[KÜTÜK PARCA İÇİN]MAKİNALARDA SIFIRLMA İŞLEMİ DEĞİŞMEKTEDİR TAZGAHTAN TEZGAHA FARK OLABİLİR BENDE DİĞER BİR TEZGAHTAKİ SIFIRLAMA NTEMİNİZ ANLATİCAM.

ÖNCELİKLE PARCAMIZI TABLAYA YERLEŞTİRİP PAPUÇ YARDIMI İLE BAĞLIYORUZ KOMPRATÖR YARDIMI İLE DOĞRULTUYORUZ X EKSENİNDE HAREKETLE KOMPRETÖR İKİ UCUDA 0 GÖSTERECEK ŞEKİLDE BAĞLADIKTAN SONRA PROBE Yİ ALIYORUZ [ELMAS PROB] HANDLE İLE İLE ÖNCE Z EKSENİNDE YANAŞIYORUZ ARADAKİ MESAFE 30 MM OLMASI YETERLİDİR İSTEDİĞİNİZ MESAFEDE YAKLAŞABİLİRSİNİZ PARÇAYA VE EKRANDA Z EKSENİN DEĞERİNE BAKIYORUZ ÖRNEĞİN 150 Yİ GÖSTERİYOR PROLA ARASINDAKİ MESAFEDE GÖZ KARARI 30 MM BİZDE KOMUTU EKRANA YAZIYORUZ>>>G77Z100K0 ENTER DEDİĞİMİZ ZAMAN PROBE OTOMATİK OLARAK ASAGİ DOĞRU İNER DEGDİĞİ YERDE DURUR YUKARİ KALKAR TEKRAR DEĞER VE ORAYİ Z EKSEİNDE 0 OLARAK KABUL EDER TEKRAR HANDLE YARDİMİ İLE X EKSENİNDE PARÇAYA YAKLAŞİRİZ ARADAKİ MESAFEYİ TEKRAR GÖZ KRARI 30 MM OLARAK KABUL EDİYORUM EKRANDAKİ X DEĞERİYLE KIYASLIYORUZ ÖRNEGİN X DEGERİ İÇİN EKRANDA -10 YAZİYOR BİZDE MDI SAYFASINA YAZIYORUZ G77X40I0 DEDİĞİMİZDE OTOMATİK OLARAK PROBE PARÇAYA DEĞİP O NOKTAYIDA 0 KABUL EDER SONRA HANDLE YARDIMI İLE Y EKSENİNE GELİRİZ ORADA DA AYNI MANTIKLA İLERLERİZ EKRANDAKİ DEĞERLE KIYASLAYIP KOMUTU YAZARI G77Y35J0 DEDİĞİMİZDE PARCAMİZ SİFİRLANMİS OLUR M30 KOMUTUYLA PROBU GÖNDERİRİZ VE ÇİZİLMİŞ RESİMDEKİ SIFIRLAMA NOKTASIYLA AYNI OLUR PROGRAMI ÇEKİP START VERDİĞİMZİDE DEĞERLER PARCAMİZİN 0 NOKTASİNA GÖRE HAREKET EDER İSTEDİĞİMİZ İŞLEMİDE YAPMIŞ OLURUZ.

Konu Bilgileri

Konuyu şu anda 1 kişi okuyor ( 0 kayıtlı ve 1 ziyaretçi ) .
makineteknik.com 'da yer alan üyelerin oluşturduğu tüm içeriklerin doğruluğu ve yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan üyeye aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından makineteknik.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içerik sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.
Teknik Videolar   İkinci El Makina İlanları
b