19 Şubat 2007 13:12# 1
Üyelik : 27.09.2005
Yaş : 49
Şehir : İstanbul
Mesaj Sayısı : 145
Konu : Microsofttan basın açıklaması
Microsoft`un WGA Bildirimi uygulamasıyla, orjinal olmayan Windows`lar güncellenemeyecek.

Kullanıcıları, kopya yazılım kullanmanın riskleri ve orijinal ürün kullanmanın avantajları konusunda bilgilendirilmeyi hedefleyen Microsoft, orijinal olmayan yazılımlarla mücadelede 20 Şubat`ı milat olarak belirledi. Bu tarihte devreye girecek WGA Bildirimi (Windows Genuine Advantage - Windows Orijinal Ürün Avantajı) uygulaması, Windows deneyimini farklılaştırmayı hedefleyen ve orijinal olmayan Windows kullanıcılarını uyararak lisanslı kullanımının avantajlarından yararlanmalarını engellerken, kullanım sırasında da uyarılarda bulunacak.

İnternet`e bağlı ve otomatik güncelleme seçeneğini kullanan kişilerin Windows XP`lerinin orijinal olup olmadığını kontrol eden WGA Bildirimi, kullanıcılara orijinal yazılım kullanmanın avantajlarına ilişkin bilgi veriyor. WGA Bildirimi kapsamında, kullanılan Windows orijinal değilse, giriş ekranında ve sistem uygulamaları alanında 14 gün boyunca "sahte yazılım mağduru" olabileceklerini vurgulayan bir uyarı görünüyor. İki haftalık süre sonunda hala orijinal olarak etkinleştirilmeyen Windows`lar için, aynı alanlarda ürünlerinin orijinalliğinin doğrulanamadığı uyarısı yer almaya başlıyor. Windows`unun orijinal olmadığını öğrenen kullanıcılar ister Web sitesinden, isterlerse de GGK (Get Genuine Kit ? Orijinal Ürün Paketi Edinin) ile orijinal lisans sahibi olup bu doğrulamayı yapabiliyor. Kullanıcılar bu aşamadan sonra herhangi bir uyarıyla karşılaşmıyor.

Kullandığı Windows`un orijinal olmadığın öğrenen kişiler işletim sistemlerinin güncellemelerini, İnternet üzerinden ya da orijinal yazılım CD`leri satın alarak yeniden etkin hale getirebiliyor. Microsoft`un iş ortaklarından GGK satın alan kullanıcılar da mevcut kurulumlarını yeniden yüklemek zorunda kalmadan Windows`larını etkinleştirebiliyor.

Windows`unu orijinalleştirmeyen kullanıcılar virüs, kurtçuk ve casus yazılım gibi tehditlerin yanı sıra, kodlamadaki hatalar sonucu yazılımın bazı fonksiyonlarının düzgün çalışmaması riskleriyle de karşı karşıya kalıyor. Ayrıca kopya yazılım kullanmak, Fikir Hakları Kanunu`na istinaden, 150.000 YTL para ve/veya 4 yıla varan hapis cezası gibi büyük hukuki riskler içeriyor. Türkiye`de bugüne kadar 4 milyonu aşkın kullanıcı İnternet üzerinden Windows`larının orijinal olup olmadığını kontrol etti ve yüzde 45`i orijinal olmayan Windows kullandığı için doğrulamayı geçemedi.

Konu Bilgileri

Konuyu şu anda 1 kişi okuyor ( 0 kayıtlı ve 1 ziyaretçi ) .
makineteknik.com 'da yer alan üyelerin oluşturduğu tüm içeriklerin doğruluğu ve yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan üyeye aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından makineteknik.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içerik sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.
Teknik Videolar   İkinci El Makina İlanları
b