08 Nisan 2007 03:24# 1
Üyelik : 6.04.2007
Yaş : 37
Şehir : Ankara
Mesaj Sayısı : 84
Konu : Işınlanmak
Avustralya ışınlama işlemini gerçekleştiriyor


Avustralya`daki bilim adamları, bir laser ışınını bir yerden bir yere başarılı bir şekilde nakletmeyi başardılar. Avustralya Ulusal Üniversitesi`nde (Australian National University-ANU) bir fizikçi ekibi, bir laser ışınını bir konumda ayrıştırarak, yaklaşık bir metre ötedeki başka bir noktada, tekrar oluşturmayı başardıklarını açıkladılar. Proje lideri Dr Ping Koy Lam, ekibinin başardığı ile, bilim kurgu dizisi olan Star Trek`deki insanların ışınlanması arasında yakın bir benzerlik olduğunu, fakat gerçeğin, insanların konumlar arası ışınlanmasından daha ışık yılı kadar geride olduğunu söyledi.

Lam, konferansta, "Teorik olarak, bizi bunu yapmaktan alıkoyacak hiçbir engel yok fakat problemin karmaşıklığı o kada büyük ki, şu anda kimse bu konuda ciddi olarak düşünmüyor" dedi. Bununla birlikte; Lam, bilimin, katı maddeleri teleport ile bir konumdan başka bir konuma taşımaktan çok uzak olmadığını söyledi.

1997 yılından beri ışınlanma üzerinde çalışan Lam, "Benim tahminim, bu muhtemelen önümüzdeki üç ila beş yıla kadar yapılacak, ki bu sadece tek bir atomun teleportu olacak." dedi. Fakat, Lam ayrıca, insanlar neredeyse imkansız bir görevle karşı karşıyalar çünkü bizler milyonlarca atomdan oluşmaktayız.

Laser ışını ışınlanma işlemi sırasında, kuantum dolaşımı (quantum entanglement) olarak bilinen bir işlem ile yok edildi. Bununla birlikte bu önemli gelişme, önümüzdeki on yılda kuantum bilgisayarları gibi, gelecekteki süper hızlı ve süper güvenli haberleşme sistemleri için çok büyük imkanlar sağlıyor.

DÜNYA YARIŞI

Fizikçiler, kuantum bilgisayarlarının, klasik bilgisayarların performansını, çok geniş bellek ve problemleri milyonlarca kat daha hızlı çözme yeteneği ile çok geride bırakacağına inanıyor.

Işınlama, Birleşik Devletler`deki IBM laboratuarının bu iş için 1993 yılında teorik desteği sağlamasından beri, son on yılda, kuantum mekaniğiyle ilgili fizikçiler arasında, en sıcak konulardan biri haline geldi. O zamandan beri dünya çapında yaklaşık 40 laboratuar bu alanda deneyler yapılmaktadır.

California ve Danimarka`daki ekiplerin ışınlanma konusundaki ilk çalışmaları yapan ekipler olmasına rağmen, Avustralya, Almanya, Fransa, Çin ve Yeni Zelanda`dan bilim adamlarından oluşan ANU ekibi yüzde yüz güvenilirlik ile başarılı bir deneme yapmış olan ilk ekip oldu. Fikir şu: eğer elektronlar, iyonlar ve atomlar gibi tüm kuantum parçacıkları aynı özelliklere sahiplerse, bunlar esasen aynıdırlar. Dolayısıyla, bir nesneyi oluşturan kuantum parçacıklarının özellikleri başka bir parçacık grubunda tekrar oluşturulabilirse, bir nesnenin kusursuz bir kopyası olabilirdi, yani, parçacıkların kendilerinin değil, sadece parçacıklar hakkındaki bilginin nakledilmesi gereklidir. Bilgiyi güvenilir bir şekilde nakletme konusundaki yetersizlik, geçmişteki deneylerdeki en büyük engel oldu.

Warwick Bowen konferansta, "Star Trek`te bile, teleportation da problemler olduğunu farkettiler," dedi.

"O kadar karmaşık bir deney ki, hiç kimsenin deney gerçekleşene kadar düzenin çalışıp çalışmayacağı hakkında bir bilgisi olmuyor ve ortaya çıktı ki bizim sistemimiz çok iyi çalışıyor."

06 Eylül 2008 22:00# 2
Üyelik : 2.08.2008
Yaş : 55
Şehir : İstanbul
Mesaj Sayısı : 125
Cevap : Işınlanmak
Işınlanmak bence çok uzakta değil.
Nanoteknoloji ile atomlarla oynayarak farklı maddelerin dhi üretimin söz konusu olabilecek.

Konu Bilgileri

Konuyu şu anda 1 kişi okuyor ( 0 kayıtlı ve 1 ziyaretçi ) .
makineteknik.com 'da yer alan üyelerin oluşturduğu tüm içeriklerin doğruluğu ve yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan üyeye aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından makineteknik.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içerik sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.
Teknik Videolar   İkinci El Makina İlanları
b