30 Nisan 2007 13:19# 1
Üyelik : 15.03.2007
Yaş : 41
Şehir : Eskişehir
Mesaj Sayısı : 46
Konu : Bilgisayar ekranı stres yapıyor
Bilgisayar ekranı stres yapıyor
Samsun Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şube Müdürü Dr. Kaan Durukan, bilgisayar ekranlarının gözleri yorduğunu ve stres kaynağı olduğunu bildirdi.
Stresin hataların yapılmasına yol açtığını kaydeden Dr. Durukan, "Uzun süre bilgisayar başında çalışanlarda sırt ağrıları da oluşur. Bu nedenle, kısa aralıklarla ekranda çalışmaya dinlenme veya başka işle uğraşmak için ara verilmelidir" dedi.

Bilgisayar kullanımından kaynaklanan şikayetlerin genellikle bilgisayarla çalışılan konumun değiştirilmesi ve gözlük kullanımıyla giderilebildiğine değinen Dr. Durukan, "Bilgisayar monitörü gözlerden yaklaşık 70 santim uzakta olmalı. Monitörün üst kenarı, göz hizasından biraz daha aşağıda olmalı. Takip edilmesi gereken başka bir yazı monitöre yakın ve aynı mesafede yerleştirilmeli. Böylelikle gözlerin ve başın her iki nesneyi birden kontrol etmek için ihtiyaç duyacağı hareketler asgari düzeyde tutulur. Gözlerin nesneleri net görmek için ihtiyaç duyacağı odaklama çabası da en aza inecektir. Eğer ortamda yüksek bir aydınlatma gerekli ve vazgeçilmez ise monitörün önüne konacak filtrelerle yansıma ve parlama engellenmelidir. Çalışma ortamındaki aydınlatma, ekran yüzeyinden yansımayı ve parıltıyı en aza indirecek şekilde yerleştirilmeli" uyarısını yaptı.

"Bilgisayar ekranı gözleri yorar, bozmaz" diyen Durukan, bilgisayar kullananların göz yorgunluğu ve strese karşı sık sık yer, konum ve oturuş şeklini değiştirmesinin önemini vurguladı.Kaynak : İHA

Konu Bilgileri

Konuyu şu anda 1 kişi okuyor ( 0 kayıtlı ve 1 ziyaretçi ) .
makineteknik.com 'da yer alan üyelerin oluşturduğu tüm içeriklerin doğruluğu ve yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan üyeye aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından makineteknik.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içerik sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.
Teknik Videolar   İkinci El Makina İlanları
b