23 Mayıs 2007 15:44# 1
Üyelik : 4.11.2006
Yaş : 38
Şehir : Kahramanmaraş
Mesaj Sayısı : 417
Konu : Çalışanlar Nasıl Mutlu Olur
Çalışan Memnuniyeti
Şirket yöneticilerinin sandığının aksine çalışanlar sürekli mızmızlanan, hiçbir şeyden memnun olmayan sorun makinaları değiller. Aksine, basit birkaç hamle ile çalışanlarınızın motivasyonunu ve şirketlerine bağlılığını arttırmanız elinizde. Bu yazımızda çalışanların beklentilerini genel olarak karşılayabilmeniz için birkaç önemli noktayı göstermeye çalışacağız.

Onlara Değer Verdiğinizi Hissettirin
İnsanlar fark edilmek, kendilerine değer verildiğini görmek isterler. Güne ?merhaba? ile başlamak, güler yüzlü davranmak bile onların bu isteğini tatmin eder. Ayrıca, savundukları fikirleri, yorumlarını, çözüm önerilerini sonuna kadar dinleyin, bunlarla ilgili onları eleştirmeyin. Görüşlerini kabul etmeniz, çözüm önerilerini uygulamanız şart değil, daha mantıklı çözümleri tercih edebilirsiniz, ancak, görüşlerine değer verildiğini onlara hissettirin.

Çalışanlarınızdan Ne Beklediğinizi Açık ve Net Olarak Söyleyin.
Çalışanların kendilerinden ne beklenildiğini bilmemeleri onları strese sokacak, bir süre sonra inisiyatif almak yerine sadece yöneticilerinin kendilerine bir şeyler söylemesini beklemeye yöneltecektir.

Liderlik Yapın
Güven verici bir lider ile çalışmak çalışanlar için hem bulunmaz bir şans hem de bir memnuniyet sebebidir. Liderlik yaparken onların işlerine sürekli müdahale ederek neler yapmaları gerektiğini söylemenizi kastetmiyoruz, aksine karar vermek konusunda onları cesaretlendirip kendi kararlarını uygulayabilecek yetkilerle donatmanızı tavsiye ediyoruz. İyi liderler, çalışanları ihtiyaç duyduğu anda onların yanında olanlardır.

Kendilerini ve Kariyerlerini Geliştirebilmeleri İçin Fırsatlar Oluşturun
Böylece hem çalışanlarını daha mutlu ve sadık hale getirirsiniz, hem de şirketinizin başarısı için önemli bir yatırım yapmış olursunuz, iki kere kazanırsınız..

Çalışanlarınızı Gelişmeler ile İlgili Bilgilendirin
Şirketteki gelişmeler, alınan kararlarla ilgili çalışanlarınıza sık sık bilgi verin. Böylece onların da sizinle aynı heyecanı duymasını sağladığınız gibi kendilerini şirketin bir parçası olarak hissetmelerini kolaylaştırırsınız. Bilgilendirmeler, sadece iş ile ilgili olmamalıdır. İş yerindeki sosyal çevre ile ilgili gelişmeler hakkında da çalışanların bilgi sahibi olmaları onları birbirlerine daha bağlı hale getirecektir.

Adil Davranın
Şirketin sıkıntılı dönemlerinde bile çalışanlar işlerine çok bağlı çalışabilirler. Ancak, şirket içi adaletin olmadığı, bazı çalışanların çıkarlarının yönetim tarafından daha çok gözetildiği ortamlarda bütün çalışanları etkileyen huzursuzluklar yaşanacaktır.

Başarısızlıklardan Dolayı Çalışanlarınızı Suçlamayın
Başarısız sonuçlardan çalışanlardan çok sistem sorumludur. Bu sebeple çalışanlarınızı başarısız sonuçlar için suçlamak yerine çalıştıkları sistemi inceleyin. Çalışanları suçlamanız, onların mevcut motivasyonunu daha da düşürecektir...

23 Mayıs 2007 19:40# 2
Üyelik : 17.07.2006
Yaş : 42
Şehir : Kocaeli
Mesaj Sayısı : 44
Cevap : Çalışanlar Nasıl Mutlu Olur
bu anlattıkların çok güzel lakin burda anlatılan gibi davranan 100 şirketten 2 tane anca çıkar oda çıkarsa
24 Mayıs 2007 00:15# 3
Üyelik : 19.10.2006
Yaş : 35
Şehir : İzmir
Mesaj Sayısı : 497
Cevap : Çalışanlar Nasıl Mutlu Olur
avci18 Nickli Üyeden Alıntı [Göster]
bu anlattıkların çok güzel lakin burda anlatılan gibi davranan 100 şirketten 2 tane anca çıkar oda çıkarsa
bende avciya katılıyorum çok az...
24 Mayıs 2007 09:19# 4
Üyelik : 4.11.2006
Yaş : 38
Şehir : Kahramanmaraş
Mesaj Sayısı : 417
Cevap : Çalışanlar Nasıl Mutlu Olur
en azından var bir iki tane sizlerde çalıstıgınız firmalara bunları gondererek veya varsa iş yeri sahıbı tanıdıgınız gonderın...belki birkişi daha çıkartırsınız...
27 Ocak 2008 00:03# 5
Üyelik : 11.03.2007
Yaş : 38
Şehir : İstanbul
Mesaj Sayısı : 183
Cevap : Çalışanlar Nasıl Mutlu Olur
kimse kabul etmez bunları arkadaş patron adam sorun olmaz bi işci olmasa başka var der

Konu Bilgileri

Konuyu şu anda 1 kişi okuyor ( 0 kayıtlı ve 1 ziyaretçi ) .
makineteknik.com 'da yer alan üyelerin oluşturduğu tüm içeriklerin doğruluğu ve yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan üyeye aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından makineteknik.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içerik sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.
Teknik Videolar   İkinci El Makina İlanları
b