02 Haziran 2007 10:49# 1
Üyelik : 15.03.2007
Yaş : 41
Şehir : Eskişehir
Mesaj Sayısı : 46
Konu : İslamda Kadin ( KADINLAR DÜNYANIN EN GÜZEL VARLIKLARI ) " Cennet Annelerin Ayaklarının Altındadır "
Aziz Mü`minler!

Dünya ve ahiret saadetini hedefleyen İslam Dini, toplumun temeli olan aileyi sevgi ve saygıya dayanan bir kurum olarak tanımlamıştır.

Nitekim Kur`an-ı Kerim`de; "Huzur bulmanız için size kendi cinsinizden eşler yaratması, aranızda sevgi ve merhamet bağları oluşturması da Allah`ın varlığının delillerindendir. Gerçekten bunda düşünen bir toplum için alınacak dersler vardır"[1] buyrulmaktadır.

İslam`da eşler birbirlerine karşı yükümlü ve sorumlu kılınmışlardır. Ailede erkeğin kadına nasıl davranacağı konusunda Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır, "İmanı en olgun olan mü`min, ahlakça en güzel olandır. En hayırlınız da hanımına en güzel davranandır."

Aile hayatı konusunda da en güzel örneği teşkil eden Peygamberimiz, hiçbir zaman hanımlarına sert muamelede bulunmamış ve onlara karşı daima iyi davranarak, şefkatle muamele etmiştir.

Muhterem Müslümanlar!

Kadınlar, Yüce Allah`ın bizlere birer emanetidir. Dolayısıyla bu emaneti korumak ve kollamak görevi de erkeğin boynunun borcudur. Nitekim, Sevgili Peygamberimiz Veda Hutbesinde; "Kadınlar size Allah`ın bir emanetidir." buyurmuştur.

İslamiyet, kadının toplumdaki yerini çok iyi ve sağlam bir şekilde belirlemiştir. Kadın, insanı doğuran ve yetiştiren muhterem bir varlıktır. Onun kalbi, sevgi île nakış nakış işlenmelidir ki, çocuklarını o sevgiyle korusun, büyütsün ve topluma yararlı insanlar haline getirebilsin. Onun içindir ki evlat, hayatı tanımaya, akli ve ruhi melekelerinin gelişmeye başladığı çocukluk döneminde, sevgiye doyurulmalı, sağlıklı ve dengeli bir ruh yapışma kavuşturulmalıdır. Bu itibarla kadın ailenin ve dolayısıyla da toplumun temel taşıdır. Onun mükemmelliği, toplumun mükemmelliğini hazırlayacaktır.

Dinimiz, ana-babaya geleceğin anneleri olması bakımından; kız çocuğunun terbiyesi üzerine daha bir hassasiyetle ve sevgiyle eğilmeyi tavsiye etmektedir. Kız çocuğunu bakıp büyütüp, güzelce terbiye edene cennet, hem de cennette en güzel makam, Rasulullah`a (S.A.S.) komşu olma makamı va`d edilmektedir.[2]

Aziz Müslümanlar!

İslam`da kadın, İslam düşmanlarının iddia ettikleri gibi; kişiliği olmayan, bu sebeple de kocaya tabi olmak zorunda kalan, kendisini yönetmekten aciz, aklı bir şeye ermeyen bir varlık asla değildir. Bilakis, mehir isteme ve mülk edinme hakkına sahip şahsiyetli bir varlıktır. Evlilik müessesesinde erkeğin hayat arkadaşı olarak kabul edilmiştir, Bütün bu güvenceler karşısında, inançlı bir kadının aldığı insani ve dini terbiye; onun çocuğunu şefkatle emzirmesini de, evin işlerinde kocasına yardımcı olmayı da ona telkin eder. İslamiyet, kocasına itaat eden, geçim ehli bir hanımın, Allah`ın rızasına da nail olacağını müjdeler ve ona layık olduğu değeri verir.

Aziz Mü`minler!

Hutbemizi Rabbimizin şu beyanı ile bitirelim: "Onlar sizin örtüleriniz, siz de onların örtülerisiniz. Onların sizin üzerinizde, sizin de onların üzerinde haklarınız vardır."[3] buyurarak kadının erkekle karşılıklı sorumlulukların beyan etmiştir. Gerçek huzur ve saadet hiç şüphesiz ki Allah ve Rasulünün emir ve tavsiyelerine uymakla mümkün olacaktır.


--------------------------------------------------------------------------------

[1] Rum-21
[2] Riyazü`s Salihin C.1/270
[3] Bakara-187 ve 228SpyGrup`dan Alıntıdır
02 Haziran 2007 12:54# 2
Üyelik : 4.11.2006
Yaş : 38
Şehir : Kahramanmaraş
Mesaj Sayısı : 417
Cevap : İslamda Kadin ( KADINLAR DÜNYANIN EN GÜZEL VARLIKLARI ) " Cennet Annelerin Ayaklarının Altındadır "
şunu unutmayınki baba hakkı ödeşilebilir ama anne hakkını ödeşmenin yolu yoktur...

Konu Bilgileri

Konuyu şu anda 1 kişi okuyor ( 0 kayıtlı ve 1 ziyaretçi ) .
makineteknik.com 'da yer alan üyelerin oluşturduğu tüm içeriklerin doğruluğu ve yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan üyeye aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından makineteknik.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içerik sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.
Teknik Videolar   İkinci El Makina İlanları
b